Všichni bychom měli začít žít ještě předtím než budeme příliš staří.

Naše cesta k látkovým plenám

27. června 2018 v 21:10 |  Kristýnka
Zvažovala jsem,o čem mám dnešní článek vydat a rozhodla jsem se Vám tady napsat něco o látkových plenách,k tomu jak jsme k nim vlastně došli,jaké používamé a proč zrovna ony ?
Ještě než jsme čekali Kristýnku a řekl by mi někdy někdo o tom,že zrovna já budu látkovat,poklepala bych jim na čelo a zeptala se zda nemají úpal. No a teď? Nedám na to dopustit a nejraději bych všechny kolem sebe chtěla předsvědčit,aby to aspoň vyzkoušeli než to odsoudí.
V první řadě Vám tady napíšu jak jsme k nim vlastně došli? Manžel nosil z práce mnohdy docela zásadní rozhodnutí stylem "Víš kolik stojí teď sunar? Budeš kojit co nejdýl." A pak jednou jsme si tak dělali srandičky ze všeho a nějak z něj vypadlo "Budem malou balit do látky". V ten moment mi to přišlo strašně vtipné a dále jsem pokračovala s vtípkama na toto téma. Jenže o pár dnů později projíždím různé diskuze o nošení dětí v šátku,pak mě to odkázalo na botičky Barefoot a pak najednou stránku s látkovkama. A ono ejhle .. to nebyli ty klasické bílé pleny,byli to tak nádherné syté barvy,přečetla jsem jeden článek,druhý,třetí ... A nakonec jsem se přidala do pár skupin na facebooku,začala zjišťovat co a jak atd.. Ono se mi to najednou začalo tak hodně zamlouvat,pak jsem si objednala pár kusů z bazárku,aby jsem je mohla ošahat a pokoukat jak to vlastně asi bude fungovat. Manžel mi klepal na čelo a vlastně ne jen on celá rodina. Všichni do jednoho říkali "Víš co to dá práce? No už tě chci vidět jak po nocích budeš žehlit samé pleny. Nekupuj to stejně se na to vykašleš". Nakonec jsem Ondru přesvědčila k tomu,aby si o tom aspoň přečetl než to odsoudí. Nebudu lhát v tom když řeknu jak se dočetl,že látková výbava vyjde cca na 10tisíc korun a vydrží klidně i dvě-tři děti. Když přitom jednorázové pleny u jednoho dítěte výjdou minimáně jednou krát tolik. By slyšel každý. Četl dál a dál. Po chvíli se na mě kouknul a říká "Ty by jsi chtěla ?" můj jasný pohled by nepoznal vážně jen slepý člověk. Takže další den jsem seděla snad půl dne na internetu a koukala,hledala,objednávala na začátek cca 25ks plen. S nadšením ,úsměvem na rtu. Samozdějmě vše vyprat,nachystat ,občas se přijít kouknout do komody na ty úžasné barvičky a čekat na den D. Malá se narodila s 4030gramy,jenže po propuštění z porodnice měla malá pod 4kg ,moje výbava byla jednovelikostí (což je od 4kg -15kg tím pádem jsem musela ještě počkat) jenže na začátek jsem měla docela dost jednorázových plen,takže jsem rozhodla že s látkou začneme hned po šestinedělí. Kde i já mám ještě čas se dát po císaři pořádně do kupy ,než prát a věšet pleny. Po dvou týdnech kde jsem se už cítila fajn a čilá,jsem se rozhodla nasadit první plenu vše fajn malé sedí. "Pecka". Přišla druhá plena,třetí a ejhle néhoda malá protekla kolem nožičky. No a takhle to u nás fungovalo asi týden,než jsem se naučila plenu pořádně dotáhnout a fungovat sní co a jak. Jak se říká žádný učený z nebe nespadl. Pak už to bylo každým dnem lepší a lepší, Ondra přebaluje malou od první plenky který byla nasazená doma po příjezdu z porodnice a nevadí mu látka vůbec (jen pro dotazy,kdyby náhodou někoho zajímalo).Teď už je to 8měsíců co látkujeme , ne teda plně,jelikož na noc použiváme stále jednorázovku,protože ještě nemáme dobrané zásoby těch co jsme dostali od náštěv když se přišli za Kristýnkou podívat.
* Další moje poznatky proč látka je hlavně Ekologie,myslím si že poslední dobou se to začíná docela dost KONEČNĚ řešit. Vemte si že dítě používá pleny do cca 2let.Což máte 730dnů a ty si vynásobte 8 (8znamená cca počet plen na den na jedno dítě) to dělá 5840ks , představte si že máte děti dvě-tři. Ono se to nezdá ,když to nakupuje po balíčkách v obchodě a vyhazujete po pár kusech v koši,ale představte si to jak to asi vypadá na skládkách? Proto jsem se pro tu látku opravdu rozhodla,sice musím 3x týdně pleny hodit do pračky a pověsit ,ale myslím že jsem se rozhodla správně Rozpačitý
* Značky plen,na internetu se najde strašná hromada druhů a značek. Já začínala na plenách "kapsovkých" z bazárku,které holky měli hodně objednané z Alixpressu,nemají český atest,ale musím říct že já osobně nepoznám rozdíl mezi čínou a českou značkou. Ale teď tím že Kristýnka už je větší a hýbe se více,tak se mi občas stalo u "kapsových" plenek že mi malá protekla kolem nožičky,takže jsem začala zkoušet jiný druh a tím jsou pleny "kalhotovky + svrchní" a nemůžu si je vynachvánit,jsou to teď teda jen české značky jako jsou anavy,majab,teas ...
* Ještě jeden poznatek i když je látková plena "hrubá" dítě to ve vývoji nebrzdí, má 8měsíců a už nám chodí kolem nábytku.
Přidaná fotka ,není aktuální fotka je focená někde v únoru,slibuji že aktualní fotku přidám hned jak se mi všechny pleny nahromadí čisté.

Myslím si že hlavní moje věci jsem tady napsala. Já už musím končit jelikož slečna K. se v postýlce převaluje z boku na bok a podle mého radaru mámy má žízeň. Krásný večer vaše Káťa.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama